Ako vybrať správny obklad na krb?

Krby sú v posledných rokoch veľmi módnou záležitosťou a často vytvárajú dominantu interiéru, či už ho máte postavený v hale alebo v obývacej izbe. Aby do miestnosti naozaj zapadol, musíte tomu podriadiť finálnu povrchovú úpravu. Možností je hneď niekoľko.

Kamenný koberec

Veľmi praktickou voľbou je naniesť na krbovej obmurovke takzvaný kamienkový koberec. Na výber sú rôzne druhy kameniva - riečne, perleťové ai mramorové Kamienka. Vybrať by si tak mal každý. Výhodou kamienkových kobercov je, že povrch je bezškárový, oteruvzdorný, nenáročný na údržbu, odolný proti nárazom, odolný voči chemikáliám a hygienicky nezávadný. Naviac je priľnavý na všetky savé materiály.

Dlaždice a kachlice

Krb môžete obložiť tiež dlaždicami alebo kachličkami. Vhodný je napríklad keramický obklad. Jeho veľkou výhodou je, že dokáže veľmi dobre akumulovať teplo, a to potom postupne vydávať. Cenovo je keramika dostupnejšie ako napríklad prírodný kameň, pritom ho vie úplne dokonale imitovať. A nielen kameň, ale aj drevo, kov či betón, toľko vyhľadávaný v moderných interiéroch. Keramické obklady môžu byť jednofarebné, veľkoformátové, rovnako ako dekorované napríklad populárnymi secesnými ornamenty. Možností je nepreberné množstvo.Krb možno však obložiť aj keramickou či sklenenou mozaikou, ktorá každý interiér doslova rozžiari.

Prírodný kameň

Ak máte dostatok financií, môžete zvoliť aj obloženia krbu prírodným kameňom. Vyzerá to skvele, ale počítajte s naozaj vysokými nákladmi. K obkladu krbu je najvhodnejší žula, a to predovšetkým z dôvodu jej tvrdosti a tepelnej rozťažnosti. Leštené obklady či rímsy sú navyše rýchlo a ľahko umývateľné. Zaujímavo ale vyzerajú aj obklady z bridlice alebo pieskovca. U svetlého kameňa ale počítajte s väčšími nárokmi na údržbu.

Betónová stierka

Milovníci minimalistického a priemyselného vzhľadu uvítajú na krbe najrôznejšie betónové stierky. Betónové stierky môžu imitovať nielen betón, ale aj drevo, starú omietku alebo dokonca omietku hlinenou. Môžu byť hladké, hrubé i štruktúrované. Ak budete chcieť docieliť ľahšiu údržbu, stierku možno prelakovať alebo opatriť vhodnou impregnáciou. Existujú aj stierky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú plasticky, pritom ich povrch je dokonale hladký a v prípade zašpinenia sa dá ľahko umývať vodou.