Obklad sokla - čo všetko musí zvládnuť a aký vybrať?

V podstate väčšinou nenápadný, malý detail budovy, akým je sokel, musí v skutočnosti okrem estetickej funkcie spĺňať najmä svoju primárnu funkčnosť - ochrannú a izolačnú (tepelnú aj hydro). Ide o časť domu, ktorá spája fasádnu stenu so základmi a s vonkajším terénom. Obklady soklov sú pritom jednou z najviac zaťažovaných častí budovy a preto vyžadujú primeranú pozornosť či už pri výstavbe, rekonštrukcii alebo údržbe. 

tehlový obklad sokla Keradekor

Na otázku prečo patrí sokel k najviac zaťaženým častiam budovy možno odpovedať veľmi jednoducho - je neustále vystavovaný poveternostným podmienkam, vlhkosti vzduchu aj pôdy, teplotným rozdielom a samotnej statike budovy. Preto je potrebné, aby bol materiálovo pevný, ale aj ľahko čistiaci pri jeho údržbe.

Aký materiál zvoliť pre obklady soklov?

Aby svoju funkciu spĺňal sokel čo najlepšie, použité materiály by mali spĺňať minimálne tieto vlastnosti: mrazuvdornosť, žiadna/minimálna nasiakavosť a vzlínavosť vody, pevnosť v tlaku, kombinovateľnosť s inými typmi hydroizolácie. 
K obkladaniu sokla si môžete vybrať z mnohých materiálov. Materiál obkladu sokla by mal byť odolnejší ako zvyšok fasády. Na výber máte zo soklových omietok, spárovaných omietok, muriva, kameňa, betónu, plechu, mozaikovej omietky a podobne. 

Tehlový obklad sokla

Samozrejme sokel by mal spĺňať okrem funkčných vlastností aj tú estetickú. Vždy záleží od vzhľadu domu a materiálového riešenia. Je možné zvoliť sokel rovnakého materiálu ako fasáda domu alebo ho materiálovo odlíšiť a vytvoriť tak zaujímavý kontrast. Jednou z možností je použiť tehlový obklad na sokel, ktorý stavbám prepožičia industriálny charakter. K dispozícii je široká paleta farebných vyhotovení a možnosť tak nakombinovať ich ideálne pre vás. Tehlové obklady soklov zvýraznia architektúru domu a zároveň ich možno nakombinovať s obkladom okolo okien a dverí,  prípadne obkladom plotu. Tehlový obklad sokla je odolný voči vode, mrazuvzdorný, farebne stály a oderu odolný. 

Pozrite si realizácie soklových obkladov od nás a v prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať.